Ballymoney bowlers edged out by Portrush in seniors

NORTHERN IRELAND PROVINCIAL BOWLING ASSOCIATION SPONSORED BY THE PROGRESSIVE BUILDING SOCIETY

Results

Progressive Senior League

Portrush 79 6 Ballymoney 72 1

Cookstown 106 7 Ballycastle 65 0

City of Derry 67 1 Coleraine 80 6

Brookgreen 80 2 Limavady 81 5

Dunluce 72 6 Portglenone 65 1

Progressive Division 1 League

Portrush B 86 5 Kilrea 73 2

Ballymoney 64 6 Letterkenny 62 1

Brooke Park 68 6 Cookstown B 64 1

Castlerock 67 5 City of Derry B 60 2

Magherafelt 70 5 Coleraine B 60 2

Progressive Division 2 League

Fairhill 49 1 Dunluce B 86 6

Riada 52 2 Brookgreen B 72 5

Culrathain 0.5 Dungiven 6.5

Portstewart 72 6 Ballycastle B 64 1

Progressive Senior League Table

Team Played Won Drawn Lost Points

1 Portrush 2 2 0 0 11.5

2 Cookstown 2 2 0 0 11

3 Limavady 2 2 0 0 11

4 Coleraine 2 1 0 1 9

5 Ballymoney 2 1 0 1 7

6 Dunluce 2 1 0 1 7

7 Portglenone 2 1 0 1 7

8 Brookgreen 2 0 0 2 3

9 City of Derry 2 0 0 2 2

10 Ballycastle 2 0 0 2 1.5

Progressive Division 1 League Table

Team Played Won Drawn Lost Points

1 Brooke Park 2 2 0 0 12

2 Castlerock 2 2 0 0 11

3 Portrush B 2 2 0 0 10

4 Kilrea 2 1 0 1 8.5

5 Ballymoney B 2 1 0 1 8

6 Cookstown B 2 1 0 1 7

7 Magherafelt 2 1 0 1 5.5

8 Cityof DerryB 2 0 0 2 3

9 Coleraine B 2 0 0 2 3

10 Letterkenny 2 0 0 2 2

Progressive Division 2 League Table

Team Played Won Drawn Lost Points

1 Dungiven 2 2 0 0 12.5

2 Dunluce B 2 2 0 0 10.5

3 Brookgreen B 2 2 0 0 10

4 Portstewart 2 1 0 1 8.5

5 Lisnagelvin 2 1 0 1 8

6 Ballycastle B 2 1 0 1 7

7 Limavady B 2 1 0 1 6

8 Fairhill 2 0 0 2 3

9 Riada 2 0 0 2 3

10 Culrathain 2 0 0 2 1.5

Sutherland Cup Round 1

Letterkenny 79 Magherafelt 62

Kilrea 70 City of Derry B 61

Hyland Donaghy Cup Round 1

Culrathain lost to Dungiven

Portstewart 68 Omagh 60

Lisnagelvin 67 Brookgreen B 73

FIXTURES

Thursday 3rd May

NIPBA Singles Round 1 (A)

J. Marshall LK v P. Irwin CR

G. McHugh CT v A. Cassley KR

T. Smith BM v I. McClure PR

B. McAlary BM v M. Pearson PG

S. McLean KR v F. Morrow BC

B. Roberts CoD v K. Shirley BM

Dan O’Kane LK v C. McDaid CoD

N. Hutchinson FH v P. Wallace CT

J. McCarry BC v A. Reid BM

M. McCullagh BG v U. McKeeman DL

C. McKnight CT v L. Jacob LK

I. Ross BG v E. Armstrong DL

J. Campbell LV v D. Gaille BG

A. McIntyre DL v A. Fear DG

P. McQuillan DL v J. Calvin CR

N. Glasgow CT v D. Kincaid CoD

J. Hegarty LK v J. Smyth PR

R. Kirkpatrick DL v D. McCracken CT

S. Colvin PR v N. McNeill BC

J.P. Fahy BPK v J. Quinn LK

K. Carson DL v U. McCloy PR

A. Hunter PG v B. Lyttle CoD

F. Jackson PG beat J. Camac CR

L. Reilly LK v G. Taggart CoD

S. Young PG v C. Hogg CT

J. Vauls CR v C. Wylie LV

A. Irwin CR v E. McCann PG

N. Donnell CoD v J. McKeegan BC

Friday 4th May

NIPBA Pairs Round 2

L. Jacob LK v A. Foster PG

J. McGlinchey LK v D. Culbertson DL

D. Reilly CR v U. McKeeman DL

C. Wilson MF v S. Brewster CR

T. Colvin PR v L. Graham CoD

T. Smith BM v J. Campbell LV

M. Fahy BPK v J. Moore BG

S. McLean KR beat W. Millar DG

T. Mullan DL v R. McDermott CR

A. Paul BM v B. McAlary BM

B. Kennedy CR v B. Thom CT

V. Dallas CR v W. Moore LV

F. Jackson PG v J. Elder CR

J. Irwin BM v T. Steele BG

I. Ross BG v J. Smyth PR

S. Colvin PR v R. Kirkpatrick DL

W. McCaw BM v C. Jones PG

B. Kane DL v H. Elliott DL

A. Mcintyre DL v J. Hagan BPK

K. Carson DL v N. Hutchinson FH

S. Smyth BM v T. Allen CT

J. Marshall LK v G. McCloy LK

M. Wilson CT v D. Crawford LK

M. McKeeman DL v E. McCann PG

F. Morrow BC v J. McCarry BC

K. Shirley BM v J. Louden CoD

K. McConomy CoD v P. Wallace CT

J. Bushell LK v J. Hagan BPK

J. Doherty BPK v L. McHugh CT

J. Campbell CoD v R. Hunter PG

E. Watterson DG v M. Ryan LK

D. McCann KR v A. Thompson DG

Saturday 5th May

Progressive Senior League

Ballymoney v Cookstown

Ballycastle v City of Derry

Coleraine v Brookgreen

Dunluce v Portrush

Portglenone v Limavady

Monday 7th May

NIPBA Fours Round 2

J. Hagan BPK v G. Kelly BM

I. Ross BG v J. Martin MF

I. McClure PR v J. O’Donnell DG

J. McCarry BC v W. Moore LV

K. Shirley BM v F. Jackson PG

P. Kennedy PR v A. Paul BM

J. Hutchinson CK v C. Hogg CT

K. Padgett PG v G. McCloy PR

L. McHugh CT v N. Glasgow CT

V. Dallas CR v B. McAlary BM

D. McCann KR v M. Thompson CoD

J. Marshall LK v Dan O’Kane LK

J. Elder CR v U. McKeeman DL

J. McElmoyle DG v B. Kane DL

P. Moore DL v L. Jacob LK

E. McCann PG beat T. Steele BG

Tuesday 8th May

Progressive Division 1 League

Brooke Park v Kilrea

Castlerock v Ballymoney B

City of Derry B v Cookstown B

Letterkenny v Magherafelt

Coleraine B v Portrush B

Wednesday 9th May

Progressive Division 2 League

Culrathain v Dunluce B

Lisnagelvin v Brookgreen B

Limavady B v Dungiven

Riada v Portstewart

Ballycastle B v Fairhill