Bushmills edge out Glebe in seven goal thriller

0
Have your say

Ballymena and Provincial Football League sponsored by Michelin Athletic Club

Fortunately the weather was kind during Friday night resulting in only one Intermediate and one Junior game being lost to wet grounds on Saturday.

INTERMEDIATE

LEAGUE

CARNINY AMATEURS 0 v 1 RACEVIEW

After a good start to the game both teams tended to cancel each other out until the first real chance in the game went to Raceview when awarded a penalty on the 42nd minute.

At this time Carniny had a man sent off for a deliberate hand-ball on the goal line then Jordan Lemon missed from the spot to leave the teams still level at half-time. Raceview were early on the attack in the second half taking the lead after Stefan Calderwood scored on the 55th minute and went on to hold this goal advantage until the final whistle. Referee Mr. Joe Watson

DUNLOY 1 v 4 NEWTOWNE

This was a big win for Newtowne but a very disappointing result for Dunloy who took an early lead through a goal scored by Kevin McAllister Newtowne got back on level terms after Stuart McCallum scored on the 28th minute and then went in front after Rory O’Reilly converted a penalty on the 42nd minute. The second half saw Dunloy go all-out to get the equalising goal but Newtowne held firm then hit Dunloy with a couple of sucker punches when Darren Henderson scored a brace of goals on the 87th and 89th minutes. Referee Mr. Mervyn McAleese

JUNIOR DIVISION ONE

LEAGUE

BALLYMONEY UTD RES 3 v 0 MOYOLA PARK OLYMPIC

The result of this game was decided in the first 17 minutes after Ballymoney went three goals clear.

Ballymoney took the lead after Jon McCormick scored on the 2nd minute then this being followed by a brace of goals scored by Mark Dempsey on the 12th and 17th minutes. After this there were chances for both teams but alas no more goals were scored.

Referee Mr. Gusty Crawford

DESERTMARTIN SWIFTS 5 v 2 LARNE OLYMPIC

TOBERMORE UNITED RES 2 v 0 MALLUSK ATHLETIC

JUNIOR DIVISION TWO

LEAGUE

GRANGE RANGERS II 4 v 6 FC LARNE

CRAWFORD CUP ROUND 1

BALLYNURE OLD BOYS 6 v 2 COOKSTOWN OLYMPIC

KILLYMOON RANGERS RESERVES 1 v 3 BALLYCLARE COM RES

CRAWFORD CUP ROUND 2

RED STAR 2 v 4 RASHARKIN UNITED After Extra Time

Rasharkin were pushed all the way in this game and with eight minutes of normal time remaining they trailed by the odd goal in three.

Rasharkin took the lead on the 12th minute after Jordan Craig scored but then saw Ricky Thompson equalise on the 15th minute and after this it was a very level game until Glenn Williams scored on the 44th minute putting Red Star in front at half-time.

The second half saw Rasharkin go all-out for the equaliser but Red Star held firm until the 82nd minute when Sammy McConaghie scored the Rasharkin equaliser to take the game into extra time. Rasharkin were a bit stronger in the extra time with goals on the 92nd from Lee Barr and Nathan Patton on the 100th minutes they progress to the next round.

Referee Mr. Lee Patterson

3rd BALLYCLARE OLD BOYS 3 v 0 WOODLANDS

NEWTOWNABBEY FC 5 v 2 CASTLE STAR

BRANTWOOD 1 v 0 DESERTMARTIN

MAGHERAFELT SKY BLUE RES 2 v 2 KILBRIDE SWIFTS (Swifts win on penalties)

COUNTY ANTRIM JUNIOR SHIELD ROUND ONE

BUSHMILLS UNITED 4 v 3 GLEBE RANGERS RES

Bushmills went two goals clear in this game with goals scored on the 20th and 31st minutes giving them a two goal cushion at half-time.

An own goal on the 50th minute brought Glebe back into the game then a goal scored by Neil McVicker on the 78th minute saw them back on level terms.

Bushmills then restored their two goal advantage with goals on the 80th and 85th minutes before Steven McCook scored a third for Glebe on the 90th minute.

ANTRIM ROVERS 2 v 2 HOLYWELL FC (Antrim win 4-3 on penalties)

FC BALLYNURE YM 1 v 3 NEWINGTON RANGERS RES

CHIMNEY CORNER RES 1 v 3 MOSSLEY FC II

ANNALONG SWIFTS 7 v 1 BALLYCLARE NORTH END

FIXTURES: SATURDAY 15th OCTOBER

League

Intermediate

Brantwood v Clough Rangers Athletic

Newtowne v Ballynure Old Boys

Newtownabbey FC v Desertmartin

Kilbride Swifts Free

Junior Divisions

Division One

Moyola Park Olympic v Glebe Rangers Res @ Mill Meadow

Ballynure Old Boys ‘B’ v Magherafelt Sky Blue Res

Mallusk Athletic v Larne Olympic

Desertmartin Swift’s v Ballymoney Utd Res

Tobermore Utd Res v Killymoon Rangers Res

Division Two

Cookstown Olympic v Grange Rangers II

FC Larne v Red Star

Woodlands v 3rd Ballyclare Old Boys

Carnlough Swifts Free

Crawford Cup Round One

Carniny Amateurs v 1st Mossley YM

Antrim Rovers v Finvoy

Carrickfergus Young Citizens v Wakehurst Strollers

FC Ballynure v Chimney Corner Res @ 2.15pm

Crawford Cup Round Two

Newtownabbey YM v Ballyclare North End

Raceview v Dunloy

Irish Junior Cup Round 2

Ballyclare Com Res v Hill Street @ 1.30pm

LEAGUE TABLES

SPONSORED BY MICHELIN ATHLETIC CLUB

T P W D L F A Pts

NEWTOWNE FC 10 8 1 1 46 8 25

RACEVIEW 9 7 0 2 22 17 21

BRANTWOOD 7 6 1 0 29 8 19

RASHIN UD 7 6 0 1 23 6 18

DUNLOY 10 5 0 5 29 26 15

BALLYNURE

OLD BOYS 6 3 0 3 13 12 9

DESERTMARTIN 6 2 0 4 12 14 6

CARNINY

AMATEURS 7 2 0 5 10 20 6

NTOWN’Y FC 5 1 0 4 11 18 3

FC BALLYNURE 7 1 0 6 8 43 3

CLOUGH RANGERS ATHLETIC

4 0 0 4 7 22 0

KILBRIDE SWT 6 0 0 8 8 24 0

T P W D L F A Pts

KILLYMOON

RANGERS RES 8 7 0 1 27 6 21

MAGHERAFELT

SKY BLUE RES 8 5 0 3 14 10 15

BALLYMONEY

UNITED RES 8 4 3 1 26 8 15

DESERTMARTIN

SWIFTS 8 3 1 4 20 21 10

MALLUSK

ATHLETIC 6 3 0 3 13 11 9

GLEBE

RANGERS RES 5 2 2 1 16 14 8

BALLYCLARE

COMRADES RES 4 2 1 1 16 6 7

MOYOLA PARK

OLYMPIC 5 2 1 2 6 13 7

LARNE OLYMPIC 8 2 1 5 12 28 7

TOBERMORE

UNITED RES 6 1 1 4 7 14 4

CHIMNEY

CORNER RES 8 0 3 5 8 32 3

BALLYNURE

OLD BOYS ‘B’ 2 0 1 1 2 4 1

T P W D L F A Pts

COOKSTOWN

OLYMPIC 6 5 0 1 41 6 15

3rd BALLYCLARE

OLD BOYS 6 5 0 1 21 12 15

FC LARNE 8 4 2 2 27 25 14

ANTRIM RRS 6 4 0 2 18 17 12

FINVOY 5 3 0 2 24 17 9

WOODLANDS 6 2 1 3 16 15 7

WAKEHURST

STROLLERS 6 2 0 4 13 22 6

CARNLOUGH

SWIFTS 6 1 2 3 11 28 5

RED STAR 4 1 0 3 8 12 3

GRANGE

RANGERS II 4 1 0 3 10 19 3

BALLYCLARE

NORTH END 5 0 1 4 3